Drum Set  (مجموعه طبل ها)

میتوان گفت که نخستین ابزار نواختن به دست بشر”طبل” بوده که طی قرن ها با فرهنگ ملل گوناگون آمیخته و با گذر زمان و نیازآدمی به شکل مدرن و امروزی در آمده  و میلیونها تن از نواختن و شنیدن صدای این ساز لذت میبرند

نام های دیگر این ساز :
Drums (طبل ها)  و Trap Set (مجموعه ادوات) است .این نام در اوایل قرن بیستم معمول بوده است و از ” Contraption “برگفته شده که مجموع ادوات کوبه ای تلقی میشده و هدف در ساخت این ساز نواختن ادوات متعدد کوبه ای توسط یک نوازنده بوده است.
 از این ادوات میتوان به :
مثلث (Triangle)   زنگوله گاو (Cow Bell)   و دایره زنگی (Tambourine)   و … اشاره کرد.
در ابتدا، ساخت طبل ها بسیار ساده  بوده : درحد کشیدن یک پوست بی استفاده حیوانات بر  روی کنده های تو خالی …
ولی با گذر زمان شکل معقول تر و استاندارد تری به خود گرفته تا جایی که در دوران معاصرمدرن ترین فن آوری برای تولید طبل استفاده میشود و با در نظر گرفتن تمامی نکات در دسترس نوازندگان قرارمیگیرد .

پایه و اساس  طبل ها و طبل نوازی در دوران گذشته ایجاد نظم در حرکت و نظام سپاه و دسته های نظامی بوده  به صورتی که از قرن 15 به بعد بعضی فرمهای نواختن در دسته های نظامی حکم دستور  یا تعیین  حرکت رو به جلو یا توقف و تجمع جهت مراسم صبح گاه و …را داشته است .

استفاده نظامی طبل ها به بیش 2000 سال پیش بر میگردد . تا جایی که  در چین باستان  ” tàigǔ” برای ایجاد انگیزه در نیروهای نظامی و همینطوربرای کمک به تعیین سرعت راه ، و برای خطاب قرار دادن دستورات و اطلاعیه ها توسط
سربازان چینی مورد استفاده قرار میگرفته است.

به عنوان مثال، در طول جنگ بین “چی” و” لو” در 684 سال قبل از میلاد، اثرطبل نوازی در روحیه سربازان بوده که به تغییر در نتیجه یک جنگ بزرگ می انجامد.

طبل در سپاه ارتش سوئیس نیز استفاده می شده که به نوعی منظم ترین شیوه طبل نوازی را تا آن روزگار داشته اند.
به همین ترتیب، در طول جنگ داخلی انگلیسی اسنر (ساید درام) توسط مورخان ، به عنوان وسیله ای برای ابلاغ دستورات افسران ارشد به سربازان،  قبل از نبرد ذکر شده است. 

معرفی اجزای کنونی درامز همراه با پیشینه تاریخی

kick نام دیگر این طبل است و به دلیل نواختن ضربه با پا به “لگد” معروف میباشد.

از لحاظ جغرافیای ریشه عثمانی (ترکیه ) دارد که به ” ترکیش درام” هم شهیر است . (Turkish Drum)

این طبل که مربوط به قرن هفدهم میلادی میباشد ، از اندازه باس درام های امروزی بزرگتربوده و با دست نواخته میشده است .

Bass Drum(طبل بم)

به واسطه فنر یا رشته سیم فنری (Wire Snare) چنین نامی بخود گرفته است. 

نام دیگر این طبل “Side Drum” میباشد که به دلیل نحوه استفاده طبال های نظامی به این نام شهرت یافته است .

ریشه این طبل اروپایی بوده و مربوط به قرن هجدهم میلادی میباشد . در آن زمان هیچ یک از اجزای فلزی امروزی برای این طبل وجود نداشته و به جای رشته فنرهای فلزی ار” روده تابیده شده گوسفند” استفاده میشده است.

میتوان گفت که اسنر اصلی ترین قسمت این مجموعه میباشد  بطوری که بقیه ادوات حول محور اسنر گردآوری شده است .

Toms

طبل هایی که بر روی ساز سوار میشوند  و از  لحاظ جغرافیایی مربوط به آفریقا میشوند .

اضافه شدن این طبل به مجموعه درامز  برگرفته از  فرهنگ آفریقایی است . سیاه پوستان آفریقایی که به عنوان برده  وارد آمریکا می شده اند این فرهنگ را با خود به آمریکا منتقل کردند. 

این طبل هم مانند بقیه طبل ها  در ابتدا از پوست حیوانات  بروی بدنه چوب  که با طناب نگه داشته میشده شکل گرفت. 

Cymbals (سنج ها)

تقریبا آخرین  ادواتی که به درام ست اضافه شدند ، سنج ها بودند .
پیش از آن کار برد نظامی و قابلیت استفاده در ارکستر های کلاسیک و … را داشتند .
سنج ریشه آسیای دارد و مربوط به چین باستان میشود . در ابتدا به صورت دیسک های قطور فلزی  ساخته میشدند
که با گذر زمان به دیگر نقاط دنیا  میرسند .

با ورود  سنج ها به آسیای صغیر (ترکیه) فرایند ساخت سنج  شاهد تحولی عظیم میشود. دولت عثمانی خود باعث این تحول و شکوفایی این صنعت بوده است ، تا جایی که به شکل امروزی در می آید و همچنان ترکیه ای ها در صنعت ساخت سنج در جایگاه برترین دنیا هستند .
البته دیگر کشورهای دنیا نیز، نظیر سوئیس و آلمان در ساخت و تولید سنج صاحب سبک و تکنولوژی هستند که متفاوت از شیوه ساخت ترکیه ای ها میباشد . این مساله در صدای سنج های آنها قابل شنیدن و درک میباشد .

چگونگی شکل گیری درام ست

پس از ورود سیاه پوستان  به عنوان برده به ایالات متحده  و ترکیب فرهنگ آنها با مها جران سفید پوست  و فقرمالی  گروههای موسیقی  سیاه پوست، ایده نواختن   چند طبل  توسط یک نوازنده شکل گرفت .

از روند  گردآوری این مجموعه به عنوان “درامز”  تاریخ دقیقی موجود نیست و اکثرا  بر این اعتقاد هستند که این مجموعه در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیستم  در ایالات متحده شکل گرفته است .
همانطور که گفته شد فقر مالی و عدم توان پرداخت دستمزد به چند نوازنده  باعث  ساخت “لذت بخش ترین ساز دنیا” شد .سازی که از نخستین روز تا بحال شاهد تغیرات فراوان شده. برای مثال باس درام بزرگتر ساخته شد و صرفا نقش “نبض” موسیقی ( بیشتر شبیه یک مترونم برای بقیه نوازندگان) را بعهده گرفت .تمام هنر نمایی نوازنده منوط به اسنر و بخشهایی هم بر روی راید و های هت (که بعد ها به درام ست اضافه شد) بود .

به مرور زمان  به تعداد  تام ها و سنج ها و بقیه ادوات به این ساز اضافه شد .
نحوه نشستن و قرار گرفتن پشت ساز با امروز متفاوت بود، به دلیل اینکه نوازندگان ارکستر و نوازندگان نظامی ، که به نوازندگی “درام ست” روی آوردند، همه ایستاده مینواختند وبا توجه به ” الزام” به استفاده از پدال ها  فرم” نشسته” حالت غریبی برایشان داشت . از این رو از صندلی های بلند استفاده میکردند که بیشتر حکم تکیه گاه را داشت .

این تغیرات شامل پوست های طبیعی هم شد که جای خود را به پوستهای صنعتی از جنس “مایلار” و “کولار” دادند .
دلیل اصلی استفاده از پوستهای صنعتی عدم تغییر کوک توسط دمای هوا و رطوبت بود..
عمده تغیرات در این ساز به دوران انقلاب  فرهنگی در دنیا در آغاز دهه 50 میلادی بر میگردد . سالهای پس از جنگ جهانی دوم  که به سالهای رشد صنعت موسیقی و بالا رفتن توان و تکنیک نوازندگان و نیاز هر چه بیشتر موسیقی به هیجان(که عمداتا توسط  ریتم  درامزبوجود می آمد) معروف هستند…

  جایی که تولید این محصول وارد مرحله جدیدی ازرقابت (و به نوعی بیش از پیش تجاری) میشود دهه 60 میلادیست که نوازندگان برجسته همراه با گروه های موسیقی خود یکی پس از دیگری به اوج شهرت میرسند .

در این دوران  بقیه اجزای این ساز هم  با توجه به پیشرفت تکنولوژی دستخوش تغیرات فراوان شدند.  هدف از این تغییرات ” راحتی” نوازنده و امکان” راحت تر نواختن”  بوده

  تا موسیقی  جان دوباره ای بگیرد .
با پیشرفت بیش از پیش تکنولوژی در سالهای اخیر “درام ست” امروز، از فن آوری ساخت چوب درامز تا ساخت سنج ، بدنه و پوست آن دستخوش تغییرات شگرفی شده که نسل جدید از آن برخوردار است.
این بود  نگاهی گذرا به تاریخ پر پیچ و خم شکل گیری درامز  تا امروز.
و در پایان درامز بنوازید و لذت ببرید…


گرد آوری : آرش پژند مقدم _آشور مرادیان   ویرایش :علیرضا طباطبایی